Gigin slatko kiseli sos

Šta god ko danas mislio o Kini, ne može se poreći da je kineski doprinos ljudskom društvu nemerljiv. I valjda zato što je u pitanju stara civilizacija, koja je prošla kroz brojne promene, i danas je prilagodljiva svim uslovima. Kad govorimo o hrani, što na ovim stranicama prilično često činimo, to je posebno očigledno:

neka od najpopualrnijih kineskih jela su u stvari jela nastala u američkim kineskim četvrtima, a šta god da naručite iz naših kineskih restorana, ne gine vam dobra porcija kupusa i šargarepe. Nema ničeg lošeg u tome – zajedničko za sva kineska jela je da su fantastičnog ukusa.

Jel sad već malo preterujem? Možda i ne, čak se i slavni Entoni Bordejn u više navrata iščuđavao kako je moguće da su se Kinezi prvi setili svih najboljih kulinarskih stvari. Maštam da jednoga dana odem tamo =)

Danas pravimo ribu u slatko kiselom sosu, a recept sam dobila od Gige. Ne znam da li ga je on negde pronašao ili ga je sam izmislio koristeći neke kineske ideje vodilje,  ali veoma je ukusan i “kineski”. Osim toga, ovo što sad pravimo je u potpunosti posno.

edit:

Ovaj isti sos se može koristiti i za druge vrste mesa. Skrolujte skroz dole za kinesku slatko kiselu piletinu sa ananasom!

.

Potrebno vam je (za 2 osobe):

Za sos:

2/3 šolje šećera

1/3 šolje sirćeta

1 šolja vode

1 kašičica rendanog đumbira

1 kašičica aleve paprike + malo suve čili paprike

1 supena kašika paradajz pirea (3-4 kašike Tomatina)

2 supene kašike gustina razmućene u malo vode

Za ribu:

350g fileta ribe (pangasius npr)

1/2 šolje belog brašna

2 supene kašike gustina

oko 1,5dl kisele vode

ulje za prženje

Za serviranje:

beli pirinač (preporučujem ovaj način kuvanja, tako da može da se jede štapićima)

kuvani kolutići 2-3 šargarepe

.

Deluje kao da ima mnogo koraka u pripremi ovog jela, ali ako imate dovoljno čistih sudova sve može da bude gotovo poprilično brzo.

U šerpicu stavite 2/3 šolje šećera

1/3 šolje sirćeta

i šolju vode. Ponovo koristimo šolje od 250ml, ali ništa ne menja i ako uzmete neke druge.

Stavite to da se kuva i začinite sos. Jedini začin koji koristimo, a koji nije deo naše tradicionalne kuhinje je đumbir.

Odsecite komad veličine 2cmx2cm, oljuštite ga i narendajte na najsitnijem rendetu.

Dodajte i kašičicu slatke aleve paprike i malo suve čili paprike da zaljuti. Ako baš volite ljuto možete i ljutu papriku umesto slatke.

Stavite i kašiku paradajz pirea. Ja sam imala Tomatino (njega bolje da stavite 2-3 kašike), ali bolji je pire.

I na kraju dodajte gustin razmućen u malo (<1dl) vode.

Sad sve to lepo izmešajte i pustite da vri neko vreme, dok se ne ukuva i postane gušće nego sirup za tulumbe.

Dok se to kuva možete staviti i pirinač i povrće da se bare, i pripremiti meso.

Ribu isecite na komadiće. Najbolje da to uradite pre nego što započnete sa sosom i dok je riba još smrznuta. Em se lakše seče, em se brže odmrzava. Potom operite komadiće i posušite ih papirnim ubrusom.

Masu za pohovanje napravite od brašna, gustina i kisele vode.

Inače bih pohovala ribu normalno, u jajima, ali sam se zbog onih koji poste odlučila za ovu varijantu i od sad ću je se držati: testo je lagano, vazdušasno i veoma ukusno.

Ja sam napisala okvirnu količinu vode od 1,5dl, ali vi sipajte 1dl pa polako povećavajte, da ne preterate. Zamesite da bude između glet mase i testa za palačinke. Ovako kao na slici.

Umačite komadiće ribe i pržite ih u vrelom ulju.

Pohovanu ribu odlažite u dublju posudu. Ja je stavim na šporet, pa bude topla da se riba ne hladi ako neki od ostalih sastojaka nije spreman.

Dodajte joj šargarepe. One nisu obavezne, ali je meni obrok kompletniji ako ima povrća. Naravno, Kinezi ih ne bare nego ih nekako sprže u onim vokovima, ali nekad je i umerenija varijanta dovoljno dobra =)

Za kraj, prelijte ribu sosom.

Služite odmah, sa belim pirinčem.

Ako vam se ovaj sos dopada možete pripremiti veću količinu unapred i kasnije ga samo podgrevati i dodavati mesu i povrću. Pošto sadrži velike količine sirćeta i šećera koji su konzervansi – sasvim sigurno se neće pokvariti.

edit:

Ovaj sos možete koristit i za druge vrste mesa, npr za piletinu. Priprema je identična, pohovanje i to. Samo na kraju sosu dodajte ananas i šargarepe, prokuvajte još minut – dva i uspite ga u meso.


Lajkuj ili podeli sa prijateljima :)


4 komentara na “Gigin slatko kiseli sos”

  1. Perka says:

    Danas sam spremila ribu tačno po receptu. Izvanredna je. Riba se sasvim natopila, ali je nekim čudom i dalje ostala hrskava. Ukus slatko-kiselog sosa je tu, ali ne dominira. Jednom rečju savršeno. Moraću što skorije da isprobam i one recepte koje sam propustila.

  2. gica says:

    izgleda bozhanstveno!

  3. Marijana says:

    Imam jedno pitanje. Da li moze nesto drugo umjesto sirceta, alergicna sam na isti i nisam u mogucnosti da radim sa njim? Rado bih probala i ovaj recept, jer svako jelo koje sam pravila tacno po receptu Zlog praseta je fantasticno! Pozdrav!

    • zloprase says:

      Hvala Gico, hvala Marijana

      Sirće čini onaj kiseli deo u slako-kiselom sosu tako da ga je na žalost nemoguće izostaviti.
      Negde na netu sam videla da se umesto njega koristi sok limete ili čak limuna. Ja to nisam probala a i pošteno, čudno zvuči.
      Ipak, ako se nađe neko dovoljno hrabar da pokuša, neka nam javi =)

Ostavite komentar